Nie musimy nikogo przekonywać, jak ważna jest znajomość języków obcych i jak istotne jest możliwie najwcześniejsze rozpoczęcie nauki – to wszyscy wiemy. Nasze dzieci uczą się języków w szkole i poza szkołą – w prywatnych szkołach językowych, czy też na zajęciach indywidualnych. Często nauka odbywa się też z lektorami natywnymi. Jednak korzyści związane z wyjazdem na obóz językowy za granicą dla młodzieży nie da się porównać z tego typu nauką!

Mimo to wielu rodzicom nie jest łatwo podjąć decyzję o wysłaniu dziecka po raz pierwszy na obóz językowy za granicą dla młodzieży. Postaramy się przekonać wszystkich wahających się rodziców, że warto się przemóc i pozwolić dziecku rozwinąć skrzydła.

Rodzicom jest oczywiście zdecydowanie łatwiej, gdy sam zainteresowany ma entuzjastyczne podejście do takiej wakacyjnej opcji. Jeśli jednak dziecko zachowuje się z daleko idącą rezerwą, lepiej sprawę jeszcze raz przemyśleć i wrócić do tematu za rok. Bazując na naszym doświadczeniu polecamy, by na pierwszy obóz językowy za granicą dla młodzieży wyjeżdżały dzieci, które mają już ukończone 12 lat. Jest o tyle ważne, że na obozie czy to w Anglii, czy we Francji spotyka się młodzież z różnych zakątków świata, a to oznacza, że nasza pociecha w celu porozumienia się zarówno z kadrą jak i z rówieśnikami będzie mogła posługiwać się jedynie językiem „obozowym”. Jest to oczywiście największą zaletą takich wyjazdów, jednak prosimy pamiętać, że w przypadku młodszych dzieci może to się okazać również dużą barierą. A  przecież nie chodzi nam wszystkim o to, żeby zrazić młodego człowieka do nauki języka obcego.

Kiedy rezerwować miejsce na obóz językowy za granicą dla młodzieży

Kiedy zacząć organizację wyjazdu na obóz językowy za granicą dla młodzieżyZakładamy, że wszystkie wątpliwości zostały już ostatecznie rozwiane. Młody człowiek nie może się doczekać wyjazdu. Nawet babcię udało się przekonać, że ukochane wnuki wrócą z wojaży nie tylko całe i zdrowe, ale także mądrzejsze i bardziej samodzielne.

Uwaga! Planowanie wyjazdu dobrze byłoby rozpocząć już na początku roku kalendarzowego. Wiążące decyzje powinny zapaść pod koniec marca, najpóźniej na początku kwietnia. Potem może się okazać, że najciekawsze propozycje są już nieosiągalne w terminie, który dla nas jest optymalny. Zagraniczne obozy językowe dla młodzieży to bardzo popularny sposób spędzania wakacji w wielu krajach Unii Europejskiej i nie tylko. Na obozy zjeżdża się młodzież praktycznie ze wszystkich zakątków świata. Stąd najciekawsze i najbardziej atrakcyjne miejsca są rezerwowane na długo przed rozpoczęciem wakacji.

Głównym odbiorcą obozów językowych za granicą jest młodzież między 12 a 18 rokiem życia. Zdarzają się też obozy oferowane dla młodzieży do 21 roku życia. Zależy to już od założeń danej szkoły i miejsca wyjazdu. Obozy najczęściej dostępne są w okresie wakacji, czyli mniej więcej od połowy czerwca do połowy września, oraz w okresie ferii zimowych, czyli na przełomie stycznia i lutego. To oznacza, że w ciągu roku do naszej dyspozycji mamy trzy-cztery miesiące, w ciągu których organizowane są obozy. A chętnych jest bardzo wielu. Zdarza się, że w najbardziej renomowanych placówkach miejsc na okres wakacyjny brakuje już w styczniu.

Czym się kierować wybierając miejsce na obóz językowy za granicą dla młodzieży

Obozy językowe organizowane są w czasie wakacji, więc mają służyć nie tylko nauce, ale także wypoczynkowi. Chcielibyśmy, żeby dopisała pogoda, a wybrane miejsce zapewniało wiele możliwości przyjemnego spędzania czasu. Lokalizacja obozu związana jest oczywiście z językiem, jakiego nasze dzieci się uczą. Geograficznie tak się złożyło, że pewne języki w naturalny sposób bardziej kojarzą się z miejscami słonecznymi, a inne trochę mniej.

Język hiszpański, włoski i francuski

Czym się kierować wybierając miejsce na obóz językowy za granicą dla młodzieżyJeśli nasza pociecha będzie doskonaliła język hiszpański, słońce mamy w pakiecie, bez trudu znajdziemy także ofertę obozu nad morzem, lub miejsce bardzo egzotyczne – np. Meksyk – jeśli tylko takie będzie nasze życzenie. Także w przypadku języka francuskiego i włoskiego możemy liczyć na bezchmurne niebo, ciepłe morze i piaszczyste plaże. Na młodzież czekają obozy w Cannes, Nicei, Antibes i Kalabrii.

Język angielski

Trochę bardziej skomplikowana jest sytuacja z językiem angielskim – wiadomo – Wielka Brytania to kraj wysokiego ryzyka pogodowego. Za to na Malcie upały gwarantowane!!! Tutaj bez trudu unikniemy kaprysów i niespodzianek angielskiej aury. A jeśli zdecydujemy się wysłać dziecko poza Europę, za Wielką Wodą czekają wspaniałe plaże Florydy i Kalifornii.

Język niemiecki

Amatorom języka niemieckiego możemy zaproponować pobyt w Bawarii. Klimat jest tam łagodny, a nad jeziorem Bodeńskim lato jest zwykle bardzo ciepłe i słoneczne. A oprócz tego jest także mnóstwo wspaniałych miejsc… Co prawda, nie mamy gwarancji codziennych kąpieli słonecznych, ale ani poziom nauki, ani jakość zabawy naprawdę nic na tym nie tracą.

Szkoły wybierają na lokalizacje obozów miejsca ciekawe, bezpieczne, przyjazne młodym słuchaczom. A my znamy swoje dzieci, wiemy, jak lubią spędzać czas i co będzie dla nich istotne. Dopytujmy więc o dostępność obiektów sportowych, o możliwość korzystania z basenu, czy też o dodatkowe zajęcia i wycieczki. Piękne krajobrazy nie będą cieszyły zapalonego amatora sportu, jeżeli po zajęciach nie będzie mógł się wybiegać na boisku, czy korcie.

Z dala od zgiełku miasta

Obóz językowy dla młodzieży z dala od zgiełku miastaPamiętajmy o tym, że obóz ulokowany z dala od wielkiego miasta, w wiejskiej lub małomiasteczkowej okolicy, to możliwość korzystania z większej swobody, spacery, gry i zabawy na świeżym powietrzu. Cisza i spokój wiejskiej okolicy może jednak nie odpowiadać osobie przepadającej za wielkomiejskim gwarem, od pierwszego dnia planującej, w ramach udzielonego przez rodziców kieszonkowego, zakupy i buszowanie po sklepach. Poza tym pobyt w podmiejskiej dzielnicy dużego miasta gwarantuje, oprócz standardowo przewidzianych programem wycieczek, również dodatkowe zwiedzanie i wizyty w ciekawych, charakterystycznych dla danego miasta miejscach.

W centrum wydarzeń

Obóz językowy dla młodzieży w centrum dużego miastaPowyższe opcje przewidziano głównie dla młodszej młodzieży. Dla prawie dorosłych nastolatków organizowane są obozy językowe w obrębie centralnych dzielnic dużych miast. Można tam już prawie włączyć się w rytm wielkomiejskiego życia. Są to także pobyty tzw. Free Style, gdzie młodzi studenci mają wiele swobody, włącznie z możliwością samodzielnego dysponowania wolnym czasem. Jest to propozycja dla odpowiedzialnych i dojrzałych emocjonalnie młodych ludzi.

Mamy więc do wyboru wiele możliwości. Radzimy przeprowadzenie walnej rodzinnej narady, najprawdziwszej „burzy mózgów”, aby wybrać najlepszą opcję. Taką opcję, która nie tylko zapewni naszemu dziecku wiele korzyści natury dydaktycznej i mnóstwo wspaniałych wrażeń, ale także da rodzicom poczucie spokoju i dobrze dokonanego wyboru.

Rodzinna burza mózgów - dokąd na obóz językowy