Zakwaterowanie osób dorosłych na kursach językowych za granicą to wbrew pozorom jeden z ważniejszych tematów, któremu warto poświęcić więcej czasu. Większość szkół oferuje zakwaterowanie u rodziny, w kampusie, w apartamencie lub też w hotelu. Co wybrać? Wariant najbardziej ekonomiczny, czy zapewniający największą prywatność? A może pod uwagę wziąć jeszcze inne elementy związane z zakwaterowaniem w danym miejscu?

Zakwaterowanie u rodziny

zakwaterowanie u rodziny na kursach językowych za granicąRodzina to opcja najbardziej ekonomiczna z wszystkich możliwości, jakie oferują szkoły w przypadku zakwaterowania osób dorosłych na kursach językowych za granicą.

Przed wyjazdem otrzymujemy tzw. PROFIL RODZINY. Z niego dowiadujemy się m.in. w jakim nasi gospodarze są wieku i czy mają dzieci. Profil zawiera też informacje o tym, czym się zajmują zawodowo, czy też jakie mają hobby. Jednak dopiero na miejscu możemy się przekonać, czy z daną rodziną nawiążemy bliższe relacje, czy nie. Wśród naszych klientów są tacy, którzy ze „swoją” rodziną bardzo się zaprzyjaźnili. Po zakończeniu kursu były maile i kolejne odwiedziny, tym razem prywatnie. Jednak w wielu przypadkach kontakt między rodziną i kursantem ogranicza się do podstawowych zwrotów grzecznościowych. Dlatego decydując się na zakwaterowanie u rodziny warto zachować dystans do kwestii tzw. dodatkowych konwersacji w ramach wspólnego przebywania z tą rodziną.

Standardowo przy tego typu zakwaterowaniu łazienka, z której korzysta kursant, jest współdzielona z pozostałymi członkami rodziny. Jeżeli wolimy w tej kwestii zachować większą prywatność, warto zapytać, czy szkoła dysponuje ofertą z rodzinami posiadającymi dodatkową łazienkę dla gościa. Koszt takiego zakwaterowania jest sporo wyższy – porównywalny z ceną pokoju z łazienką w kampusie.

Nie bez znaczenia jest także odległość do szkoły, którą będziemy pokonywać codziennie. W przypadku zakwaterowania u rodziny w dużym mieście jest to najczęściej 30 – 40 minut przejazdu komunikacją miejską. W mniejszych miastach rodziny zwykle mieszkają w „spacerowej” odległości od szkoły.

Rodziny poza noclegiem oferują również wyżywienie. Jest to opcja interesująca dla osób, które same nie lubią gotować, lub są ciekawe innych smaków panujących w danym domu. Większość szkół proponuje dwie opcje: z samym śniadaniem, lub ze śniadaniem i obiadokolacją. Wybierając tę drugą opcję warto pamiętać, że pory posiłków określa rodzina, niezależnie od naszych popołudniowych planów.

Zakwaterowanie na kampusie

Kampus to świetna opcja dla osób, które lubią sobie coś samodzielnie ugotować i nie przeszkadza im życie w grupie. Zdecydowana większość kampusów oferuje dobry standard. Pokoje są skromne i niezbyt duże, ale czyste i wystarczająco wyposażone w meble i pościel (uwaga! – w niektórych krajach pościel jest dodatkowo płatna). Kampusy najczęściej oferują pokoje jednoosobowe, większość z nich ma też własne łazienki.

zakwaterowanie na kampusie na kursach językowych za granicąW wielu kampusach do wspólnego użytku są dobrze wyposażone kuchnie, a także pokoje wypoczynkowe i telewizyjne. To tutaj najczęściej zachodzi proces integracji i zawierania nowych znajomości. Przy wspólnym pichceniu posiłków przenikają się gusty, przyprawy, smaki i światopoglądy. Oczywiście na kampusie może się zdarzyć, że nasi sąsiedzi nieco nas zirytują, dyskutując do późna w nocy. Ale nie ma lepszej okazji, żeby poznać nowych ludzi, zyskać sobie przyjaciół z całego świata, a także ćwiczyć język. Przecież wszyscy mieszkańcy kampusu, są tak jak my na kursach językowych za granicą!

Także czas podróży do i ze szkoły często bywa pozytywną stroną zakwaterowania w kampusie. Wiele szkół proponuje kampusy usytuowane w „spacerowej” odległości od swojej siedziby.

Koszty zakwaterowania na kampusie są wyższe niż w przypadku zamieszkania u rodziny. Dodatkowym wydatkiem jest w tym przypadku wyżywienie organizowane we własnym zakresie. Może to być jednak lepsza opcja dla osób pewnych siebie i ceniących sobie możliwość stałego kontaktu z drugim człowiekiem.

Zakwaterowanie w apartamencie

Zakwaterowanie w apartamencie w pewnym sensie porównywalne jest do zamieszkania w kampusie, z tą różnicą, że sąsiedzi „z apartamentu obok” to zwykli mieszkańcy danego bloku, niezainteresowani nawiązywaniem kontaktów z uczestnikami kursów. Apartament to duże mieszkanie, przeznaczone zazwyczaj dla 4 do 6 osób. Zwykle pokoje są jedno- lub dwuosobowe, a kuchnia i łazienka wspólne. Standard apartamentów bywa bardzo różny. Niektóre szkoły dysponują mieszkaniami, w których każda sypialnia ma własną łazienkę, a oprócz kuchni, do wspólnego użytku przeznaczony jest także pokój wypoczynkowo- telewizyjny.

A może studio lub hotel

Dla osób chcących zachować całkowitą prywatność, będąc na kursach językowych za granicą, proponujemy zakwaterowanie w studio lub w hotelu.

Studio to małe mieszkanko typu kawalerka – sypialnia z aneksem kuchennym i łazienką. Tu możemy być już całkiem u siebie. W zależności od możliwości finansowych możemy także wybrać większy metraż, lub wręcz opcję z dodatkowym pokojem typu salonik. Niezależnie jednak od standardu, studio jest najlepszym rozwiązaniem dla ludzi ceniących sobie swobodę przy zachowaniu jak największej niezależności i prywatności.

zakwaterowanie w hotelu na kursach językowych za granicąJeśli jednak samodzielne gotowanie i sprzątanie nie jest naszą mocną stroną, warto przemyśleć zamieszkanie w hotelu. Większość szkół współpracuje z miejscowymi hotelarzami i jest w stanie zaproponować całkiem korzystne warunki, a my zyskamy niezależność, prywatność oraz obsługę. Obie wersje mają jednak ten sam minus – mamy tu niewielkie szanse na dodatkowe ćwiczenie naszych umiejętności językowych. Warto też o tym pamiętać, że obie propozycje są dużo kosztowniejsze od pozostałych.