W ciągu roku jesteśmy zwykle bardzo zajęci, zbyt zajęci, aby w pełni cieszyć się obecnością naszych dzieci. Praca oraz nauka i dodatkowe zajęcia dzieci sprawiają, że z konieczności zdarza nam się ograniczać rozmowy do tematów zasadniczych i spraw najważniejszych. Jednak kiedy przyjdą wakacje i długo wyczekiwany urlop, przychodzi także nasz czas – czas na wspólne wyjścia, długie rozmowy, wspólne poznawanie świata. Proponujemy, aby dodatkowo wzbogacić to o wspólną pracę nad poznawaniem języka, czyli wspólny wyjazd na zagraniczny kurs językowy dla rodziców z dziećmi w wieku od 7 do 13 lat.

Kursy rodzinne na MalcieBardzo bogatą ofertę tego typu kursów mają szkoły angielskie i maltańskie, nieco skromniejszą szkoły hiszpańskie i francuskie. Możemy wybrać się tam już z dzieckiem siedmio- czy ośmioletnim, który, bezpieczny blisko rodziców, chętnie będzie uczył się nowych słówek i zwrotów w towarzystwie innych dzieci z całego świata. Także nastolatek będzie zadowolony z możliwości spędzenia pełnego atrakcji dnia z rówieśnikami, aby wieczorem podzielić się wrażeniami z rodzicami. Oferta niektórych szkół maltańskich obejmuje także zorganizowanie opieki nad dziećmi poniżej siódmego roku życia podczas zajęć rodziców. Taka opcja pozwala bez przeszkód spędzić wspaniałe rodzinne wakacje także z najmłodszymi pociechami.

Proponujemy Państwu wspólną, wspaniałą przygodę! Będziecie całą rodziną spędzali wspaniale czas, ucząc się i bawiąc, nie tylko oswajając język, ale także poznając nowe zwyczaje, nową kulturę i nowych przyjaciół.

Dla każdego członka rodziny pomożemy wybrać odpowiedni kurs, zatroszczymy się o organizację wyjazdu, podpowiemy, jaką wybrać lokalizację, dokonamy rezerwacji i będziemy do dyspozycji przez cały czas Państwa pobytu za granicą.

Współpracujemy wyłącznie ze sprawdzonymi szkołami językowymi, posiadającymi konieczne zezwolenia i certyfikaty, gwarantującymi wysoki standard nauczania i świetną zabawę.

Organizacja zajęć

W większości szkół zajęcia dla rodziców i dzieci odbywają się w osobnych budynkach. Jednak plan lekcji jest tak ułożony, aby rodzice mogli bez problemów odprowadzić swoje pociechy na zajęcia, a potem je odebrać. Niektóre szkoły proponują odwożenie dzieci na i po zajęciach, przy czym dzieci odbierane są z domu lub z wyznaczonego miejsca spotkania i tam też odwożone. W zależności od szkoły, usługa wlicza się w koszt kursu lub jest dodatkowo płatna. Na pewno będzie to wyszczególnione w przygotowanej przez nas ofercie wyjazdu.

Szkoły proponują zajęcia w rozmaitych konfiguracjach.

  • Wykupienie wyłącznie kursu językowego dla wszystkich lub tylko niektórych członków rodziny, oraz organizację wolnego czasu we własnym zakresie
  • Wybór specjalnego programu, przewidującego oprócz zajęć językowych także skorzystanie z przygotowanej przez szkołę oferty wspólnego zwiedzania i wycieczek
  • Wykupienie dla dziecka kursu wraz z popołudniowymi zajęciami rekreacyjnymi, a dla rodziców trwającego dłużej kursu intensywnego

Pierwszy dzień w szkole

Jest zasadniczo dniem informacyjno-orientacyjnym. Zarówno dorośli słuchacze, jaki i dzieci zostają zarejestrowani (konieczne będzie okazanie dowodu tożsamości – paszportu lub legitymacji), oprowadzeni po szkole, poznają nauczycieli, innych uczestników kursu, a dzieci także wychowawców. Niektóre szkoły wymagają także dostarczenia fotografii koniecznej do wyrobienia karty studenta.

Jest to także dzień, w którym następuje ustalenie poziomu znajomości języka i przydział do odpowiedniej grupy. Przed ustaleniem grupy zostaną przeprowadzone testy poziomujące – pisemny i ustny.

Słuchacze dorośli oraz nastolatki mają zwykle możliwość wykonania testu pisemnego online – coraz więcej szkół stosuje teraz takie rozwiązania. Link do testu jest przekazywany zaraz po dokonaniu rejestracji. Test najlepiej wykonać zaraz po otrzymaniu dostępu, ewentualnie dając sobie chwilę na przypomnienie i odświeżenie wiadomości. Nie należy z tym jednak zwlekać zbyt długo. Niektóre szkoły blokują dostęp do testu online na tydzień przed planowanym rozpoczęciem kursu. W takim wypadku oba testy wykonuje się już w szkole. Natomiast osobom, które przesłały test pisemny online pozostanie jedynie test ustny.

Poziom młodszych dzieci ustala się w trakcie rozmowy, w sposób jak najmniej stresujący i zachęcający maluchy do pochwalania się swoimi umiejętnościami.

Podręczniki

Słuchacze dorośli najczęściej zakupują lub wypożyczają podręczniki w pierwszym dniu kursu. Nieliczne szkoły wliczają ich koszt w cenę kursu, wtedy słuchacze otrzymują je na pierwszych zajęciach. W przypadku, gdy podręczniki są do nabycia lub wypożyczenia za kaucją, sugerujemy przygotowanie potrzebnej kwoty najlepiej w gotówce. Informacja ta znajdzie się w przygotowanej dla Państwa ofercie. Gdy podręczniki są wypożyczane, wpłacony pierwszego dnia depozyt zwraca się w dniu wyjazdu ze szkoły. Warunkiem jest, aby podręcznik został zwrócony w niepogorszonym stanie.

Materiały dydaktyczne dla dzieci wliczone są w koszt kursu.

Intensywność zajęć

Standardowo zajęcia dla dzieci i dorosłych to 20 godzin lekcyjnych tygodniowo. Długość jednostki lekcyjnej zależy od ustaleń konkretnej szkoły, zwykle jest to 45 minut. W takim przypadku zajęcia kończą się około południa. Dzięki temu pozostały czas można wykorzystać na swój sposób lub skorzystać z zajęć dodatkowych organizowanych przez szkołę. Warto dokładne zapoznać się z przygotowanymi przez nas ofertami szkół. Można wtedy porównać ilości i długości jednostek lekcyjnych oraz koszty, gdyż oferta droższa może okazać się mimo wszystko bardziej atrakcyjna.

Rodzice, a w niektórych szkołach również nastolatki mogą także wykupić kursy intensywne (30 godzin lekcyjnych tygodniowo). Młodsze dzieci w tym czasie mogą (za dodatkową opłatą) skorzystać z popołudniowego programu rekreacyjnego.

Grupy

Grupy dzieci liczą 15 do 16 osób, grupy dorosłe to zwykle 12 osób. Pierwszą zasadą uwzględnianą podczas przydziału do grupy jest wyrównany poziom językowy uczestników, a w przypadku dzieci także wiek. W następnej kolejności brana jest pod uwagę narodowość, tak, aby każda grupa była jak najbardziej różnorodna narodowościowo. Także w tym przypadku celowe bywa porównanie ofert poszczególnych szkół. Nauka w mniejszej grupie jest zwykle bardziej efektywna, co w rezultacie może być dla osób wyjeżdżających ciekawsze, mimo wyższych kosztów.

Dojazd do szkoły

LondynW przypadku zakwaterowania u rodziny, szkoły zawsze starają się, aby przejazd do szkoły był prosty, bezpośredni, ewentualnie z jedną, łatwą przesiadką, a miejsce zakwaterowania położone jak najbliżej przystanku autobusu/stacji metra, kolejki itp. Pierwszego dnia gospodarze przekazują dokładne informacje dotyczące dojazdu. Między innymi jest to lista najbliższych przystanków/stacji, numer autobusu, linii metra, najlepsze godziny wyjazdu, częstotliwości kursowania itd.

Aby zredukować koszty przejazdów, można nabyć karty miejskie (oczywiście pod warunkiem, że w danej lokalizacji taka karta funkcjonuje). W części szkół można nabyć takie karty w recepcji. Należy także zorientować się, jak wyglądają zniżki na przejazdy dla małych dzieci.

Istnieje możliwość wyboru szkoły, która we własnym zakresie dowozi dzieci na zajęcia, a po lekcjach odwozi do miejsca zakwaterowania/punktu zbornego. Bywa to wliczone w cenę kursu. Ale trzeba jednak brać pod uwagę, że część szkół nalicza za tego rodzaju usługę dodatkowy koszt.

Zajęcia pozalekcyjne

Rodzinne kursy językowe na Malcie - wycieczki pozalekcyjne

Niektóre szkoły proponują oferty pakietowe, gdzie oprócz kursu i zakwaterowania wliczone są także zorganizowane, wspólne zajęcia pozalekcyjne. Zwykle są to trzy do czterech popołudniowych spotkań tygodniowo poświęconych na zwiedzanie miasta/okolicy, wizyty w galeriach lub muzeach, niekiedy przewidziana jest także jedna weekendowa wycieczka całodzienna. Pozostały czas jest do zagospodarowania we własnym zakresie.

Jeśli zdecydują się Państwo na wykupienie w szkole wyłącznie kursu językowego, organizacja czasu po zajęciach będzie leżała po Państwa stronie. Jednak i w takim przypadku można skorzystać z propozycji szkoły. W recepcji dostępny jest kalendarz przygotowanych przez szkolnych animatorów zajęć pozalekcyjnych. Jest on uaktualniany w każdy poniedziałek. Część z nich jest dodatkowo płatna, z części można skorzystać gratis. Oczywiście nie wszystkie są odpowiednie dla dzieci, ale na pewno zawsze znajdzie się coś ciekawego dla  całej rodziny.

Jeśli chcieliby Państwo skorzystać z dłuższych zajęć intensywnych lub wczesne popołudnie przeznaczyć na własne sprawy, warto wybrać szkoły, gdzie istnieje możliwość wykupienia dla dziecka pakietu popołudniowych zajęć rekreacyjnych. Obejmuje on liczne zajęcia kreatywne, animowane przez opiekunów oraz zajęcia sportowe. Dla młodzieży to okazja by „wyszaleć się” grając w piłkę, tenisa, pływając itp. Rodzaj zajęć zależy od rodzaju zaplecza sportowego, którym dysponuje dana szkoła. Dziecko należy odebrać około 17.00, a pozostały czas jest już tylko dla rodziny.

Zakwaterowanie

Rodziny mają do wyboru zakwaterowanie u miejscowej rodziny lub w hotelu.

Niewątpliwą zaletą zamieszkania w rodzinie jest okazja do ciągłego i bezpośredniego kontaktu z codziennym językiem. Oznacza to także kontakt z inną kulturą i wymaga pozytywnego nastawienia. Dotyczy to nie tylko do codziennych zwyczajów gospodarzy, ale także np. odmiennej kuchni. Należy także respektować obowiązujące w tej konkretnej rodzinie reguły. Dostosować się do rzeczy z pozoru banalnych, ale istotnych, np. konieczności wspólnego korzystania z łazienki.

Rodzinne wyjazdy językowe - wyżywienieMożliwość używania urządzeń kuchennych zależy od rodziny. Dobrze widziane jest ograniczanie korzystania z lodówki, czy kuchenki do minimum, często kuchnia jest raczej niedostępna dla gości.

W przypadku tego rodzaju zakwaterowania można wykupić wyżywienie typu śniadania i obiadokolacje. Lunch w dni powszednie wlicza się często w koszt kursu dla dzieci i serwuje się w szkole, bezpośrednio po zajęciach lekcyjnych.

Przed wyjściem na zajęcia podawane jest śniadanie, obiadokolacja ok. godziny 18.00. W ten sam sposób zorganizowane jest to w soboty i niedziele.

Pranie można zrobić za dodatkową opłatą, najczęściej raz w tygodniu.

Standard zakwaterowania w hotelu zależy od zamówienia, zwykle obejmuje śniadanie, pozostałe wyżywienie  pozostaje we własnym zakresie.

Niezależnie od rodzaju zakwaterowania należy pamiętać o zabraniu ręczników i przyborów toaletowych, potrzebne będą także klapki pod prysznic. Pościel jest zapewniona, zmiana pościeli odbywa się co tydzień.

Podróż

Dla wszystkich naszych klientów przygotowujemy szczegółowy plan podróży, a także służymy kontaktem z zaprzyjaźnionym biurem podróży, gdzie można zorganizować przelot. Pilotujemy wymianę dokumentów ze szkołą zagraniczną, jeśli wyjazd wymaga wizy. W samym procesie organizowania wizy nie bierzemy udziału. Nie kontaktujemy się także w imieniu naszych klientów z ambasadami, gdyż zawsze wymagany jest kontakt osobisty.

Transfer z lotniska do miejsca zakwaterowania jest w przypadku rodziny usługą dodatkowo płatną. Odbywa się taksówką, a koszt jest inny dla każdego dostępnego lotniska. Kierowca oczekuje za halą przylotów, ma ze sobą tabliczkę z danymi uczestników kursu i nazwą szkoły.

Część szkół dokładnie określa godziny, w których powinien nastąpić przylot i wylot. Bardzo ważne jest dokładne przestrzeganie tych reguł. W przeciwnym wypadku naliczana jest dodatkowa opłata za zorganizowanie transferu poza ustalonymi terminami.

W niezmiernie rzadkich przypadkach, gdy kierowca nie oczekuje zaraz po przylocie, należy zachować spokój i nie oddalać się z ustalonego miejsca spotkania. Można skorzystać z podanego przez szkołę numeru alarmowego i powiadomić o swojej obecności, zwykle jednak kierowca zjawia się w ciągu kilku/kilkunastu minut.

Ubezpieczenie

Jako obywatele UE Polacy objęci są podstawowym ubezpieczeniem KL na terenie Unii. Niektóre szkoły wliczają dodatkowe ubezpieczenie w koszty kursu. Zwykle obejmuje ono KL i ubezpieczenie bagażu, czasem również ubezpieczenie od kosztów odwołania imprezy. Część szkół proponuje takie ubezpieczenie dodatkowo za bardzo przystępną stawkę. Zachęcamy Państwa do korzystania z oferty ubezpieczeniowej szkół. Jak również uważamy za celowe dokonanie ubezpieczenia NW i OC oraz koniecznie dodatkowo KL szczególnie przy wyjazdach przewidujących uprawianie sportów zimowych.

W przypadku wyjazdu do USA rekomendujemy także zawarcie polisy ubezpieczeniowej z wysoką stawką KL i NNW, niezależnie od propozycji ubezpieczenia wybranej szkoły.

Leczenie w przypadku dzieci

W przypadku chorób przewlekłych/alergii/konieczności przyjmowania stale leków przez dziecko itp. należy bezwzględnie uwidocznić ten fakt w oświadczeniu wymaganym przez szkołę. Osobno należy przekazać poświadczoną podpisem informację o rodzaju, ilości i dawkowaniu leków, które dziecko zabiera ze sobą. Szkoły wymagają także przekazania szeroko pojętej zgody rodziców na leczenie dziecka, na wypadek, gdyby podczas pobytu dziecka w szkole zaistniała konieczność natychmiastowego podanie leku czy wizyty u lekarza.

Każda szkoła przyjmująca dzieci zatrudnia szkolną pielęgniarkę. Młodzi studenci mogą się do niej zwrócić w przypadku złego samopoczucia. Określa ona, czy wystarczy pomoc doraźna, czy też dziecko powinien zobaczyć lekarz, który zaordynuje odpowiednie leczenie – podanie antybiotyku/innego leku, wizyta u specjalisty, czy w razie konieczności hospitalizacja.

Teczka wyjazdowa

Dla wszystkich wyjeżdżających osób przygotowujemy teczkę wyjazdową. Oprócz ogólnych informacji o wybranej szkole i jej otoczeniu, są tam także potrzebne numery telefonów, w tym także telefon alarmowy, na wypadek problemów w czasie podróży. Dołączamy także dokładne informacje dotyczące zakwaterowania. W przypadku zakwaterowania u rodziny – czym się zajmują przyszli gospodarze, czy w domu są dzieci, w jakim wieku, jaki duży jest dom, ustalenia dotyczące wzajemnych relacji. W teczce znajdzie się również dokładny opis drogi do szkoły wraz z możliwościami przejazdu.

Teczka zawiera także dokumenty niezbędne podczas odprawy na lotnisku. Należy je umieścić w bagażu podręcznym. Przede wszystkim potwierdzenie rezerwacji kursu w szkole wraz z zakwaterowaniem oraz inne, wymagane przy odprawach w konkretnych krajach.

Informacje dodatkowe

  • Rzeczy cenne, pieniądze, dokumenty itp., najlepiej przekazać do depozytu w recepcji szkoły (w przypadku zakwaterowania u rodziny) czy hotelu. Ewentualnie można je przechowywać w pokojowym sejfie, jeśli jest taka możliwość.
  • Przy wyjeździe do Anglii czy na Maltę należy pamiętać o adapterze podróżnym do prądu.
  • Każda szkoła ma własne reguły dotyczące robienia słuchaczom zdjęć lub filmowania młodzieży podczas lekcji, czy zajęć dodatkowych i udostępniania wizerunku. Znajdują się one w Umowie wyjazdowej (wyciąg z regulaminu). Należy się z nimi zapoznać, aby ewentualne zastrzeżenia można było zgłosić we właściwym terminie.