Skrót TED pochodzi od trzech słów – Technology, Entertainment, Design. Są to wykłady, prezentacje, przemowy, które odbywają się już od początku lat 90 na całym świecie. Tematy sięgają od specjalistycznych zagadnień po życiowe doświadczenia, problemy światowe, ochronę środowiska, naukę czy rozwój człowieka. Na pewno jest z czego wybierać i każdy znajdzie dla siebie inspirujący albo wręcz odkrywczy temat. Jednak bardzo ważny jest sposób prezentacji tematu przez mówców – najczęściej to swoisty majstersztyk począwszy od wykorzystania czasu, mowę ciała, budowanie napięcia aż po wykorzystanie slajdów w prezentacji . Wciągający, angażujący, „nieprzegadany” z elementami żartu, ale jednocześnie niezwykle merytoryczny. Przykład perfekcyjnie poprowadzonej prezentacji. Z całą pewnością nie pozostawia widza obojętnym. 🙂

Popularność TED w Internecie

Wykłady Ted Talks mają misję edukacyjną, a ich myślą przewodnią jest „Pomysły, które warto szerzyć” (ang. „Ideas worth spreading”). Rewolucja w wykładach zaczęła się w 2006 roku, gdy wykłady TED zaczęły być dostępne w Internecie, na oficjalnej stronie TED i na YouTube, a statystyki obejrzeń nie pozostawiają wątpliwości i są niewiarygodne. Sukces jest ogólnoświatowy. Audytorium kilkumilionowe.

Coraz częściej w oparciu o TED’y powstają pomysły nowoczesnych lekcji w szkołach. TED Ed, pobudzające do dyskusji i angażujące znacznie bardziej niż codzienne lekcje. Uczniowie je uwielbiają. Zaś na lekcjach językowych na dobre zagościły TED Talks. Uważamy, że ich wykorzystanie nie tylko jest wskazane na zorganizowanych kursach, w szkole z nauczycielem. Wystarczy wykorzystać kilka wskazówek, jak ich używać a odkryjemy niekończącą się studnię wiedzy, rozwijającą  nasze umiejętności językowe.

Jak się uczyć używając TED Talks na co dzień?

Słuchanie i czytanie

Wykłady TED są prezentowane przez native speakerów albo osoby, które perfekcyjnie znają język. Wystarczy wybrać temat, który cię naprawdę interesuje i wsłuchać się w temat. Pomoże ci to poprawić słownictwo, wymowę oraz ogólne zrozumienie języka angielskiego. Pozwala się oswoić, osłuchać z językiem.Oczywiście może być tak, że nie wszystko jesteśmy w stanie zrozumieć, jednak wtedy warto włączyć napisy polskie i dopiero z czasem zamienić je na napisy angielskie, by w końcu całkiem z nich zrezygnować. W ten sposób oswajamy i osłuchujemy się z językiem, przechodzimy płynnie z rozumienia ogólnego kontekstu do szczegółów i poznajemy nowe słownictwo. Praktycznym sposobem ćwiczenia słuchania jest odtwarzanie wybranych wykładów albo całych playlist w drodze do pracy, w tramwaju, w samochodzie… Brak Internetu? – To nie problem, każdy wykład można pobrać na swój telefon, czy komputer w postaci pliku mp4 lub jako podcast z video, oczywiście do wyboru jest wersja z napisami lub bez.

Wymowa

Wszystkie nagrania mają transkrypcje. Zawsze jest ona w języku angielskim, a czasami również w języku polskim. Angielskiej transkrypcji możesz użyć, aby odkryć rozbieżności między pisanym oraz mówionym językiem. Łatwiej uczyć się wtedy wymowy. Szczególnie, że wszystkie zdania są umiejscowione w czasie, klikając na zwrot jesteśmy automatycznie przenoszeni do odpowiedniego momentu w prezentacji i odtworzyć zdanie tyle razy, ile potrzebujemy.

Nauka słówek

Najpierw można posłuchać wykładu, a następnie przeczytać transkrypcję i sprawdzić ile udało się nam zrozumieć z prezentacji. Później wydrukuj transkrypcję i zaznacz nowe słowa oraz wyrażenia. Na stronie TED znajdziesz dużo prezentacji dotyczących wyspecjalizowanych tematów, dlatego w łatwy i przyjemny sposób możesz poszerzyć swoje słownictwo o nowe, bardziej zaawansowane zwroty i wyrażenia. Jednak dbając o ekologię, polecamy wykorzystać możliwości słownika online – lingro.com, który pozwala tłumaczyć słownictwo „w locie”. Słownik działa jak nakładka na stronę, dzięki której klikając na wybranym wyrazie, otrzymujemy jego tłumaczenie. Dodatkowo słownik zapamiętuje i  zapisuje listy sprawdzanych wyrażeń, by móc je później powtarzać. Dzięki takiemu udogodnieniu, możemy bez odrywania się od słuchania i czytania, sprawdzać znaczenie poszczególnych nowych dla nas wyrazów.

Nic nie daje większej motywacji i satysfakcji, jak postępy i coraz większa ilość rozumianych informacji z wykładu na wykład.

Keynote – podręczniki bazujące na TED Talks

Keynote - podręcznik oparty o TED TalksUcząc się języków obcych, każdy wybiera metody, które działają w jego przypadku najlepiej. Nie ma jednej sprawdzonej i skutecznej metody. Dlatego dla tych, którzy lubią organizować swoją naukę w oparciu o podręcznik mamy niespodziankę.

Otóż istnieją na rynku podręczniki Keynote skonstruowane w oparciu o prezentacje TED Talks oraz zawierają standardowe części właściwe dla każdego podręcznika. Chodzi o: słuchanie, czytanie, pisanie czy gramatykę.

Zostały podzielone na wszystkie poziomy zaawansowania od Elementary do Proficient. W podręcznikach Keynote wszystko jest podane w interesujący sposób i w dobrym kontekście, który ułatwia naukę, oczywiście jak to z podręcznikami bywa, tematy zostały nam wybrane z góry, jednak w dalszym ciągu mogą być konkurencyjną i bardziej „żywą” alternatywą dla innych podręczników. Szczególnie, że sposób serwowania tematów jest ciekawy i angażujący.

Wykorzystywanie podkastów TED Radio Hour

Ilość dostępnych wykładów TED na stronie może powodować, że nie do końca wiemy co wybrać. Jeśli nie chcemy koncentrować się na przeszukiwaniu przepastnych zasobów, warto wypróbować TED Radio Hour, które działają jak audycja radiowa – wybieramy interesujący nas kanał czy tematykę, a kolejne odcinki otrzymujemy automatycznie, zgodnie z naszymi zainteresowaniami. Wystarczy zainstalować odpowiednią aplikację na telefon, np: na iOS  – Overcast a na Androida – Podcast & RadioAddict i wyszukać kanał TED Radio Hour. I gotowe. 🙂

Oczywiście, jeśli nie chcemy instalować kolejnych aplikacji, pozostaje dostęp do podkastów z poziomu Spotify, Apple Podcasts czy Google Podcasts.  Możliwości jest całe mnóstwo, wystarczy się skupić na tym co nas naprawdę interesuje i sprawia nam przyjemność, a cała reszta przyjdzie z czasem.

Więcej informacji: https://www.ted.com/podcasts/ted-radio-hour 

Na zakończenie zachęcamy do odkrycia sekretu poliglotów, czyli jak szybko nauczyć się nowego języka obcego, opowiada Lýdia Machová.