„Znajomość jednego języka stawia cię w korytarzu życia. Dwa języki otwierają wszystkie drzwi na twojej drodze.”
– Frank Smith, psycholingwista

Każdy rodzic pragnie dla swojego dziecka dobrego, dostatniego, pełnego radości życia. Życia, w którym jest możliwość swobodnego otwarcia każdych drzwi, podróżowania po całym świecie. Znajomość co najmniej jednego języka obcego jest absolutnie niezbędna, aby ten plan zrealizować. Już od najmłodszych lat zapisujemy dzieci „na angielski”, „na niemiecki” itd, gdzie zdobywają podstawy, czyli uczą się zasad gramatyki i poznają słówka. Ale to tylko początek. Swoboda wypowiedzi to efekt używania języka na co dzień, w obcojęzycznym środowisku. A to oznacza, że kolejnym etapem rozwijającym dzieci jest wyjazd zagraniczny.

Wyjazd za granicę na obóz językowy dla młodzieży to niezwykła i niezapomniana przygoda. Państwa dziecko będzie spędzało czas z rówieśnikami z całego świata, ucząc się i bawiąc. Nie tylko oswajając język, ale także poznając nowe zwyczaje, nową kulturę i przyjaciół z całego świata. Z naszych doświadczeń wynika, że takie zanurzenie w języku pozwala pokonać dziecku bariery mówienia. Naturalne sytuacje, rozmowy z nowymi kolegami, ciekawość i praktyczna potrzeba komunikacji w grupie powoduje, że dzieci przeskakują na nowy poziom umiejętności językowych.

Znając wiek i zainteresowania dziecka, pomożemy wybrać najbardziej odpowiedni obóz. Zatroszczymy się o organizację wyjazdu, podpowiemy, jaką wybrać lokalizację. Dokonamy również rezerwacji i przez cały czas pobytu dziecka za granicą będziemy do Państwa dyspozycji.

Współpracujemy wyłącznie ze sprawdzonymi szkołami językowymi, posiadającymi konieczne zezwolenia i certyfikaty. Dzięki temu młodzi słuchacze mają zagwarantowane bezpieczeństwo, wysoki standard nauczania i świetną zabawę.

Jak zagraniczny obóz językowy dla młodzieży wygląda w praktyce?

Obóz językowy dla młodzieży za granicą

Pierwszy dzień w szkole

To zasadniczo dzień informacyjno-orientacyjny. Młodzież jest:

  • rejestrowana – potrzebny będzie paszport lub legitymacja. Niektóre szkoły wymagają także dostarczenia fotografii koniecznej do wyrobienia karty studenta, o czy powiadomimy Państwa przed wyjazdem,
  • oprowadzana po szkole, poznaje nauczycieli i wychowawców oraz nowych kolegów.

Jest to także dzień, w którym młody student zostaje przydzielony do odpowiedniej dla niego grupy. Przed ustaleniem grupy zostaną przeprowadzone testy poziomujące – pisemny i ustny. Część szkół przeprowadza często testy pisemne online, link do testu jest przekazywany zaraz po dokonaniu rejestracji. Test najlepiej wykonać zaraz po otrzymaniu dostępu, ewentualnie dając sobie chwilę na przypomnienie i odświeżenie wiadomości. Nie należy z tym jednak zwlekać zbyt długo. Niektóre szkoły blokują dostęp do testu online na tydzień przed planowanym rozpoczęciem kursu. W takim wypadku oba testy wykonuje się już w szkole. Osoby, które przesłały test pisemny online musza podejść jedynie do testu ustnego.

Podręczniki

Bardzo często ich koszt wlicza się w cenę kursu i wtedy młodzi słuchacze otrzymują je na pierwszych zajęciach.
W przypadku, gdy podręczniki są do nabycia lub wypożyczenia za kaucją, dobrze jest przygotować tę kwotę w gotówce. Na pewno ta informacja będzie uwzględniona w ofercie. Kaucja za podręczniki jest zwracana w dniu wyjazdu ze szkoły. Warunkiem jest stan podręcznika, czyli czy nie będzie bardziej zniszczony niż w dniu wypożyczenia.

Intensywność zajęć

Standardowo zajęcia dla młodzieży to 20 godzin lekcyjnych tygodniowo. Długość jednostki lekcyjnej zależy od ustaleń konkretnej szkoły, zwykle jest to 45 minut.  Zachęcamy, aby dokładnie zapoznać się z przygotowanymi przez nas ofertami szkół i zwrócić uwagę na ilości i długość lekcji oraz koszty, gdyż oferta droższa może okazać się mimo wszystko bardziej atrakcyjna.

W niektórych szkołach dla chętnych (za dodatkową opłatą) dostępne są również kursy intensywne (30 godzin lekcyjnych tygodniowo) lub zajęcia tematyczne (np. informatyka, robotyka itp.). Posiadamy również ofertą wyjazdy wzbogacone o dodatkowe, bezpłatne warsztaty językowe, dotyczące języka ogólnego, organizowane przez szkołę pod warunkiem zgłoszenia się wystarczającej ilości chętnych.

Grupy

Młodzieżowe grupy liczą zwykle 15 – 16 osób. Podstawą przydziału do grupy jest wyrównany poziom językowy i wiekowy uczestników, w następnej kolejności brana jest pod uwagę narodowość. Szkoły starają się, aby każda grupa była jak najbardziej różnorodna narodowościowo, tak by żadna narodowość nie była dominująca, oczywiście jeśli jest to możliwe.

Frekwencja

Uczęszczanie na zajęcia jest obowiązkowe. W przypadku złego samopoczucia należy powiadomić wychowawcę, który zorganizuje wizytę u szkolnej pielęgniarki, ewentualnie u lekarza, jeśli to konieczne. Wszystkie nieobecności się odnotowuje, w wielu szkołach na końcowym certyfikacie umieszczana jest liczba przepracowanych godzin.

Dojazd do szkoły

Konieczność dojazdu do szkoły komunikacją miejską dotyczy głównie młodzieży zakwaterowanej u rodzin (są to jednak nieliczne przypadki). Szkoły zawsze starają się, aby przejazd do szkoły był prosty i bezpośredni, ewentualnie z jedną, łatwą przesiadką, a miejsce zakwaterowania położone jak najbliżej przystanku autobusu/stacji metra, kolejki itp.

Dojazd do szkoły

W pierwszym dniu pobytu młodzież otrzymuje od swoich gospodarzy dokładne informacje dotyczące przejazdu do szkoły.  Uwzględniają one lokalizacje najbliższych przystanków/stacji, numeru autobusu, linii metra, najlepszej godziny wyjazdu, częstotliwości kursowania itd. W jednym domu zakwaterowanych jest co najmniej dwóch do sześciu młodych studentów, tak więc podróż, choć samodzielna, zawsze odbywa się grupie.

Wybierając ten rodzaj zakwaterowania, dobrze jest więc wziąć pod uwagę koszty przejazdów. W szkołach można zazwyczaj nabyć karty miejskie (oczywiście pod warunkiem, że w danym mieście taka karta funkcjonuje), co pozwala za zredukowanie tych kosztów.
Część szkół proponuje możliwość zorganizowania opieki rodziny goszczącej podczas przejazdów do i ze szkoły, jest to jednak usługa dodatkowo płatna. Istnieje również możliwość wyboru szkoły, która we własnym zakresie dowozi młodzież na zajęcia, a po lekcjach odwozi do miejsca zakwaterowania. Bywa to wliczone w cenę kursu, warto jednak zwrócić uwagę, czy szkoła nalicza za tego rodzaju usługę dodatkowy koszt.

Zajęcia pozalekcyjne

Zajęcia pozalekcyjne - pływanieCzas po zajęciach lekcyjnych jest zorganizowany tak, by młodzież mogła poznać bliższą i dalszą okolicę, zwyczaje i kulturę kraju pobytu oraz osłuchać się w języku i wykorzystać nowopoznane słówka i zwroty w kontaktach z lokalnymi mieszkańcami. W harmonogramie dnia znajdują się także liczne zajęcia kreatywne, animowane przez opiekunów oraz zajęcia sportowe. To okazja kiedy młodzież może „wyszaleć się” grając w piłkę, tenisa, pływając itp. Dostępne aktywności zależą od rodzaju zaplecza sportowego, którym dysponuje dana szkoła.

Zwykle podczas pobytu 2 tygodniowego szkoła organizuje 1-2 całodzienne wycieczki oraz 1-2 wycieczki na pół dnia, co zależy od konkretnej oferty. Koszty przejazdów oraz biletów wstępu wlicza się zwykle w cenę kursu, a na całodzienne wycieczki młodzież otrzymuje tzw. „suchy prowiant”, celowe byłoby jednak uwzględnienie pewnej kwoty kieszonkowego na zakup pamiątkowych drobiazgów, dodatkowego picia czy kanapki.

Część szkół proponuje tzw. program zajęć fakultatywnych, co oznacza, że dla zainteresowanych, za opłatą, dostępne są dodatkowe wycieczki, wyjścia do teatru, na musicale itp. Jest to wyszczególnione w ofercie szkoły, należy zdecydować się na tę opcję na etapie przygotowywania rezerwacji.

Większość szkół przygotowuje grafik, który pozwala zorientować się, jaki jest proponowany rozkład i rodzaj zajęć pozalekcyjnych. Kiedy odbywają się wycieczki, jaka jest częstotliwość zajęć sportowych itp. Grafik jest tylko przykładowy i może ulec zmianom, np. ze względu na pogodę, ale jest bardzo przydatny przy dokonywaniu wyboru oferty.

W niektórych szkołach można także wykupić dodatkowo lekcje tenisa, jazdy konnej, golfa, tańca, gry w piłkę nożną pod kierunkiem profesjonalnego trenera, nurkowania itp. Oferta jest bardzo szeroka i warto dopytać o takie możliwości.

Zakwaterowanie

Młodzież ma możliwość wyboru między zakwaterowaniem u miejscowej rodziny i zamieszkaniem w kampusie. Dla nieśmiałej osoby, która ceni sobie pewną kameralność i opiekunów w pewnym sensie na wyłączność oraz nie przepada za ciągłą obecnością dużej grupy rówieśników, zakwaterowanie u rodziny może być bardziej odpowiednie. Natomiast młodzież dobrze czująca się w gromadzie i bez problemów nawiązująca kontakty, świetnie odnajdzie się w kampusie.

Zakwaterowanie u rodziny

Niewątpliwą zaletą zamieszkania w rodzinie jest okazja do ciągłego i bezpośredniego kontaktu z codziennym językiem. Oznacza to nie tylko poznawanie innej kultury, ale także odmienne zwyczaje i odmienną kuchnię. Ten wybór oznacza dla młodzieży respektowanie obowiązujących w tej konkretnej rodzinie reguł. Jak również dostosowanie się do rzeczy z pozoru banalnych, ale istotnych – np. konieczności wspólnego korzystania z łazienki, pozostawiania po sobie porządku nie tylko w swoim pokoju, ale także we wspólnej przestrzeni.

Rodzina gości u siebie minimum dwoje, a czasami sześcioro dzieci, samych chłopców lub wyłącznie dziewcząt, u jednej rodziny kwaterowana jest bowiem młodzież tej samej płci ale różnych narodowości. Taka sytuacja z pewnością skłoni młodzież do używania jedynego wspólnego języka – języka , którego wszyscy się uczą. Pamiętajmy też o tym, że w rodzinie młodzież przebywa w naprawdę małej grupie. Pokoje są zwykle 2/3 osobowe, łazienka do wspólnego użytku, często korzysta z niej także rodzina goszcząca.

Śniadanie u rodzinyUżywalność kuchni zależy od uprzejmości rodziny. Ogólnie przyjęte jest, że młodzież ogranicza się do zrobienia sobie od czasu do czasu czegoś do picia, czy skorzystania z lodówki, jeśli jest taka konieczność. Poza tym kuchnia jest raczej niedostępna dla młodzieży.

Przed wyjściem na zajęcia młodzież otrzymuje śniadanie, po powrocie, zwykle ok. godziny 18.00, obiadokolację. Ciepły lunch serwuje się w szkole po lekcjach, a przed zajęciami rekreacyjnymi.
W soboty i niedziele, gdy zaplanowane są krótsze i dłuższe wycieczki, lunch przygotowany jest w formie „suchego prowiantu”. Standardowo to kanapka, coś słodkiego, sezonowy owoc i picie (sok lub woda).

Raz w tygodniu można zrobić pranie, za zgodą jednego z członków rodziny.

Zakwaterowanie w kampusie

Nieco inaczej wygląda zakwaterowanie w kampusie. Część szkół dysponuje własnymi kampusami, część wynajmuje na lato szkoły z internatem (boarding schools) lub kampusy studenckie. Młodzież może korzystać z zasobów kampusów, zarówno jeśli chodzi o część dydaktyczną i mieszkalną, jak i o zaplecze sportowe, oczywiście jeśli kampus takie zaplecze posiada. Część kampusów dysponuje również rozległym terenem zielonym, gdzie można odpoczywać po lekcjach, bawić się i spacerować. Najczęściej w kampusie mieszka minimum 70 młodych słuchaczy. W większych szkołach do 250 – 290 osób. Nietrudno w tak dużej grupie zaleźć „bratnią duszę” i zaprzyjaźnić się.

W kampusach studenckich pokoje są zwykle 1 i 2 osobowe, nierzadko z własną łazienką, boarding schools to zazwyczaj kilkuosobowe sypialnie (3/4) ze wspólnymi łazienkami.

Chłopcy i dziewczęta kwaterowani są w osobnych częściach budynków mieszkalnych. Ściśle przestrzeganą regułą jest, że w pokojach wieloosobowych mieszka zawsze młodzież o zróżnicowanej narodowości.

Sypialnie i pomieszczenia dydaktyczne mieszczą się często w tym samym budynku lub w budynkach oddalonych o kilka chwil spacerem. Pokoje wyposażone są standardowo w łóżka (w sypialniach wieloosobowych zdarzają się łóżka piętrowe), biurka i szafy. Młodzież ma także do dyspozycji pokój wypoczynkowy, bardzo często jest też osobny pokój do samodzielnej pracy, gdzie można skorzystać z pomocy dydaktycznych i popracować nad materiałem przekazanym na zajęciach.

Pralnie dostępne są najczęściej raz w tygodniu, bezpłatnie lub za niewielką opłatą.

Niezależnie od rodzaju zakwaterowania zapewniona jest pościel (zmiana pościeli odbywa się co tydzień). Sugerujemy natomiast, by zabrać ręczniki, przybory toaletowe i klapki pod prysznic. Niekiedy przy zakwaterowaniu w kampusie trzeba wpłacić depozyt. Kwota ta będzie zwrócona w całości w dniu wyjazdu. Warunkiem jest niezmieniony stan oddawanego pokoju (brak zniszczeń). Informujemy o tym w przygotowanej przez nas ofercie.

Wyżywienie w kampusie

English breakfast w kampusieWszystkie posiłki serwowane są w kantynie na terenie kampusu. Na śniadanie serwuje się zwykle różne rodzaje płatków, mleko, pieczywo, masło, wędlina, dżemy, miód, owoce, do picia sok, woda i herbata. W Anglii szkoły proponują także potrawy charakterystyczne dla typowego angielskiego śniadania, czyli fasolkę, smażone pieczarki, jajka, bekon i owsiankę. Lunch i obiadokolacja są podobne, zarówno jeśli chodzi o ilość, jak i rodzaje potraw. Na posiłek składa się zupa oraz 2-3 dania mięsne i wegetariańskie do wyboru, ziemniaki gotowane, pieczone lub frytki, sałatki i owoce, do picia sok lub woda. Większość szkół udostępnia przykładowe jadłospisy.

Podróż

Organizujemy wyjazdy indywidualne, dlatego młodzież podróżuje samodzielnie. Rodzice odprowadzają młodego studenta na lotnisko, a po przylocie odbiera go przedstawiciel szkoły, który zajmuje się transferem do miejsca zakwaterowania.
Odprawa na lotnisku docelowym odbywa się samodzielnie. Oprócz paszportu (dokumentu tożsamości) potrzebne są niekiedy dodatkowe dokumenty (potwierdzenie rezerwacji kursu i zakwaterowania, zgoda na samodzielna podróż itp.).  Przygotowujemy je dla wszystkich naszych młodych klientów.

Rodzice mogą także sami odwieźć swoje dziecko lub przy pomocy kogoś z rodziny, znajomych. W takim wypadku szkoła wymaga pisemnej deklaracji z wymienioną z imienia i nazwiska osobą towarzyszącą dziecku, stopniem pokrewieństwa oraz konkretną godziną przybycia na miejsce.

Wiele szkół dokładnie określa godziny, w których powinien nastąpić przylot i wylot. To ważne, żeby dokładnie przestrzegać tych reguł, gdyż w przeciwnym wypadku naliczana jest dodatkowa opłata za zorganizowanie transferu poza ustalonymi terminami.
W niezmiernie rzadkich przypadkach, gdy przedstawiciel szkoły nie dojedzie na czas, należy zachować spokój i nie oddalać się z ustalonego miejsca spotkania. Można skorzystać z podanego przez szkołę numeru alarmowego i powiadomić o swojej obecności, zwykle jednak opiekun zjawia się w ciągu kilku/kilkunastu minut.

Planując przelot, warto zwrócić uwagę, jaki limit wiekowy dana linia lotnicza ustala dla samodzielnych przelotów osób nieletnich. Jeśli dziecko nie może lecieć samo, konieczne będzie wykupienie opieki pracowników lotniska w Polsce i kraju docelowym oraz opieki stewardessy w czasie przelotu. Niezbędne będzie także dodatkowe opłacenie usługi szkoły, która wyznaczy konkretnego pracownika szkoły, imiennie odpowiedzialnego za odebranie i przekazanie dziecka obsłudze naziemnej lotniska. Koszty przewoźnika zależą od linii lotniczej, podobnie każda szkoła określa indywidualnie swoją własną stawkę za asystę pracownika.

Dla wszystkich naszych młodych klientów przygotowujemy szczegółowy plan podróży. Zainteresowanym służymy kontaktem z zaprzyjaźnionym biurem podróży, gdzie można zorganizować przelot. Pilotujemy wymianę dokumentów ze szkołą zagraniczną, jeśli wyjazd wymaga wizy. Nie organizujemy wizy oraz nie kontaktujemy się w imieniu naszych klientów z ambasadami, gdyż zawsze wymagany jest kontakt osobisty.

Na miejscu

Przedstawiciel szkoły oczekuje na dziecko za halą przylotów. Ma ze sobą tabliczkę z danymi uczestnika kursu i nazwą szkoły. Trudno go nie zauważyć, ponieważ często jest charakterystycznie ubrany (specjalny kolor i rodzaj odzieży).

Transfer z lotniska do szkoły odbywa się busem, kursującym niejako „wahadłowo”. Każdy kurs obejmuje młodzież przylatującą w ciągu mniej więcej godziny, czasem troszkę dłużej. To dobry moment na zawarcie pierwszych znajomości, co znakomicie eliminuje stres związany z nowym miejscem i otoczeniem.

Część szkół wlicza transfer z/na lotnisko w koszt kursu. Szkoły określają lotniska, z których organizowane są transfery, na co należy zwracać staranną uwagę. Jeśli bowiem przylot nastąpi na inne lotnisko, szkoła może, lecz nie musi, zaakceptować transfer. Akceptacja transferu innego, niż proponowany przez szkołę, wiąże się najczęściej z dodatkową opłatą. Pozostałe szkoły rozliczają transfer dodatkowo, z innym kosztem dla każdego dostępnego lotniska.

Ubezpieczenie

Polacy objęci są podstawowym ubezpieczeniem KL na terenie Unii Europejskiej. Niektóre szkoły wliczają dodatkowe ubezpieczenie w koszty kursu. Zwykle obejmuje ono KL i ubezpieczenie bagażu, czasem również ubezpieczenie od kosztów odwołania imprezy. Część szkół proponuje takie ubezpieczenie dodatkowo za bardzo przystępną stawkę. Zachęcamy Państwa do korzystania z oferty ubezpieczeniowej szkół, jednak warto również zakupić ubezpieczenia NW i OC. Przy wyjazdach przewidujących uprawianie sportów zimowych dodatkowo KL. Rekomendujemy ubezpieczenie KL z wysoką stawką przy wyjeździe do USA, niezależnie od propozycji ubezpieczenia wybranej szkoły.

Leczenie

W przypadku chorób przewlekłych/alergii/przyjmowania stale leków itp. konieczne jest wpisanie tego faktu w oświadczeniu wymaganym przez szkołę. Osobno rodzice przekazują poświadczoną przez siebie informację o rodzaju, ilości i dawkowaniu leków, które dziecko zabiera ze sobą. Szkoły wymagają także przekazania szeroko pojętej zgody rodziców na leczenie dziecka. Dotyczy to zarówno podania leku na katar, jak i hospitalizacji.

Część szkół przyjmujących młodzież zatrudnia pielęgniarkę, do której kierowane są dzieci w przypadku złego samopoczucia. Określa ona, czy wystarczy pomoc doraźna, czy też dziecko powinien zobaczyć lekarz. To lekarz  zadecyduje w kwestii odpowiedniego leczenia – podanie antybiotyku / innego leku, wizytę u specjalisty, czy w razie konieczności hospitalizację. Pozostałe szkoły mają starannie opracowane procedury. Wskazują osobę odpowiedzialną za zorganizowanie pomocy, która w razie potrzeby skontaktuje się z pielęgniarką i/lub lekarzem.

Teczka wyjazdowa

Dla każdej wyjeżdżającej osoby przygotowujemy teczkę wyjazdową. Oprócz ogólnych informacji o wybranej szkole i jej otoczeniu, są tam również potrzebne numery telefonów, w tym także telefon alarmowy, na wypadek problemów w czasie podróży. Dołączamy też informacje dotyczące zakwaterowania. W przypadku zakwaterowania u rodziny – czym się zajmują przyszli gospodarze, czy w domu są dzieci, w jakim wieku, jaki duży jest dom, ustalenia dotyczące wzajemnych relacji, dokładny opis drogi do szkoły wraz z możliwościami przejazdu.

Osobno znajdują się dokumenty niezbędne podczas odprawy na lotnisku, które najlepiej jest umieścić w bagażu podręcznym. To przede wszystkim:

  • potwierdzenie rezerwacji kursu w szkole wraz z zakwaterowaniem,
  • zgoda rodziców na samodzielne podróżowanie oraz inne dokumenty, wymagane przy odprawach w konkretnych krajach.

Informacje dodatkowe

  • Rzeczy cenne, pieniądze, dokumenty itp., najlepiej przekazać do depozytu w recepcji szkoły. Ewentualnie przechowywać w pokojowym sejfie, jeśli jest taka możliwość.
  • Szkoła zabezpiecza wszystkie potrzeby młodzieży, warto jednak przewidzieć pewną kwotę na kieszonkowe – zakup pamiątek, dodatkowego picia czy kanapki podczas wycieczki.
  • Sugerujemy, by unikać wyposażania młodego studenta w kosztowny sprzęt – komputer, telefon itd. Niestety w szkołach sporadycznie zdarzają się kradzieże, sprzęt może także ulec zniszczeniu, czy zagubieniu.
  • Przy wyjeździe do Anglii czy na Maltę dobrze jest pamiętać o adapterze podróżnym do prądu.
  • Każda szkoła ma własne reguły dotyczące robienia słuchaczom zdjęć lub filmowania młodzieży podczas lekcji, czy zajęć dodatkowych i udostępniania wizerunku. Szczegółowe informacje znajdują się w Umowie wyjazdowej (wyciąg z regulaminu). Warto się z nimi zapoznać, aby ewentualne zastrzeżenia zgłosić we właściwym terminie.
  • We wszystkich szkołach jest bezwzględny zakaz palenia tytoniu, spożywania alkoholu oraz zażywania substancji odurzających. Zlekceważenie tych zakazów może wywołać bardzo nieprzyjemne skutki, z relegowaniem z kursu włącznie.