Pogańska nazwa

Angielska nazwa świąt wielkanocnych Easter nie ma chrześcijańskich korzeni. Pochodzi od imienia anglosaskiej bogini wiosny Eostre i której kult wyznawano na długo przed zawitaniem chrześcijaństwa w tej części Europy. Święto na jej cześć miało definitywnie pożegnać zimę i powitać ciepłą wiosnę a to także oznaczało zakończenie postu.

Zając (Easter Bunny)

Zając to także jeszcze przedchrześcijański symbol funkcjonujący od tysięcy lat m. in. w kulturze brytyjskiej. Dobrze znany Długouchy symbolizował płodność i miłość, ale także przemijanie, bo Szaraki niestety nie żyją zbyt długo.

Zwyczaje świąteczne w Wielkiej Brytanii

Zwyczaje świąteczne są niezwykle podobne we wszystkich anglojęzycznych krajach. Brytyjskie świętowanie Wielkanocy rozpoczyna się w Wielki Piątek (Good Friday) i trwa aż do poniedziałku (Easter Monday). Świąteczne dni są wolne od pracy, ale w Poniedziałek Wielkanocny otwarte są sklepy, w których na klientów czekają wyprzedaże. Dla wielu Wyspiarzy okres świąt Wielkiej Nocy to także okazja do krótkich urlopów i wyjazdów do ciepłych krajów.

Jednak zachowały się również zwyczaje o bardzo długiej historii, np: tradycją Wielkiego Czwartku (Maundy Thursday) w XVII wieku było rozdawanie pieniędzy. Współcześnie tradycja ta ma formę corocznej ceremonii Royal Maundy. Tego dnia Królowa obdarowuje zasłużone kobiety i mężczyzn czerwonymi i białymi portfelami. Znajdują się w nich specjalnie na tę okoliczność wybite monety. Jest to symbol zasług dla społeczeństwa i wyraz uznania Królowej.

Bez święcenia potraw

W Wielkiej Brytanii nie ma tradycji święcenia potraw. Wielka Sobota to czas ulicznych festiwali i parad, podczas których uczestniczy przebierają się w specjalne stroje. Np. kobiety zakładają tradycyjne czepki ozdabiane kwiatami i wstążkami (Easter bonnets). Mężczyźni natomiast mogą zaprezentować swój Morris Dancing – tradycyjny anglosaski taniec sięgający średniowiecza. To bardzo barwne i radosne widowisko. Mężczyźni mają na głowach czapki, przepasani są wstążkami a wokół kostek mają przewiązane dzwoneczki. Natomiast jeden z tancerzy ma na końcu kija przywiązany nadmuchany świński pęcherz! Tancerz podbiega z nim do młodych kobiet i delikatnie stuka je nim w głowę – na szczęście. To dopiero pomysł! Ale czy nasz Lany Poniedziałek nie ma podobnego tła? Polewamy wodą młode panny właśnie na szczęście ;).

W pierwszy dzień świąt Brytyjczycy spotykają się z rodziną i przyjaciółmi. Po śniadaniu zazwyczaj wybierają się do kościoła i na spacer. Wielka Niedziela przypomina właściwie bardziej piknik. Wyspiarze przygotowują kosze z przysmakami. Zabierają je ze sobą na wypady do parku czy wyjazdy za miasto.

Zabawy

Czekoladowe jajeczka zastąpiły właściwie kolorowe pisanki

Święta Wielkanocne w Zjednoczonym Królestwie mają bardziej komercyjny charakter niż w Polsce. Ich symbolem stały się słodkie jaja z czekolady, którymi obdarowuje dzieci Zajączek Wielkanocny.

Towarzyszą temu zabawy i zwyczaje nieznane w naszym kraju. Najpopularniejsze to Egg hunt czyli polowanie na jajka. W Niedzielę Wielkanocną dzieci szukają czekoladowych jajek schowanych przez rodziców w ogrodzie. Wygrywa to dziecko, któremu udało się znaleźć najwięcej łakoci.

Rolling eggs czyli toczenie jaj. Zabawę wygrywa osoba, której jajko sturla się z górki najszybciej bez stłuczenia skorupki lub jajko, które rozbije się jako ostatnie.

Pace egging – popularne niegdyś w całej Anglii tradycyjne wiejskie sztuki uliczne z motywem odrodzenia. Główny bohater – zwykle święty Jerzy (patron kraju) – zostaje zabity przez łotra zwanego Old Tosspot. Następnie zostaje przywrócony do życia przez wiejskiego medyka.

Wielkanocne bułeczki (Hot cross buns)

Bułeczki Hot cross buns na Wielkanocne śniadanieNie może ich zabraknąć w okresie Wielkanocy. Pieczone i jedzone są w Wielki Piątek. To małe, okrągłe drożdżówki z rodzynkami, porzeczkami lub rzadziej posiekanymi, kandyzowanymi owocami, naznaczone znakiem krzyża na wierzchu. Po upieczeniu krzyż jest posypywany cukrem pudrem. Dzieci czekając na swoje słodkie bułeczki dawniej śpiewały taką piosenkę:

***

Hot cross buns, 
hot cross buns, 
one a penny, two a penny,
hot cross buns.

If you do not like them, 
give them to your sons,
one a penny, two a penny,
hot cross buns.

Odkryj więcej ciekawostek na temat tradycji wielkanocnych w Anglii
(tekst po angielsku)

Easter vocabulary

przedstawienia z motywem zmartwychwstania

Pace Egg Plays

toczenie jaj

Egg rolling

polowanie na jaja

Egg hunt

królewska ceremonia

Royal Maundy

koszyczek wielkanocny z prezentami

easter basket

zajączek wielkanocny

Easter Bunny

jajeczka wielkanocne

easter eggs

bułeczki wielkanocne

Hot cross buns