„Nauka nowego języka jest jak stanie się nowym człowiekiem”
– tak twierdzi popularny japoński pisarz Haruki Murakami i trudno się z nim nie zgodzić 🙂

Dodajmy, że jest to także człowiek z nowymi możliwościami i większą szansą na sukces nie tylko zawodowy, ale także osobisty.

W dzisiejszych czasach znajomości przynajmniej jednego języka obcego nie dziwi już nikogo, wręcz jest oczywista. Na szczęście pierwszy kontakt z językiem umożliwia już szkoła podstawowa. W kursach językowych można przebierać do woli. Internet i platformy telewizyjne pozwalają w zasadzie na nieograniczony kontakt z „żywym”, codziennym słownictwem. Czy w tej sytuacji w ogóle warto inwestować w naukę za granicą? O ile w przypadku młodzieży i dzieci wysyłanie ich na obozy językowe nie budzi wątpliwości, to w przypadku dorosłych temat praktycznie jest bagatelizowany.

Dlatego w naszym poradniku, chciałabym wyjaśnić dlaczego warto inwestować swój czas i pieniądze w kursy wyjazdowe dla osób dorosłych 😊. Bo owszem, warto wyjeżdżać za granicę, aby uczyć się języka obcego na takich kursach!

Kurs zagraniczny oznacza międzynarodową grupę i natywnego lektoraKurs zagraniczny oznacza międzynarodową grupę i natywnego lektora, więc podczas zajęć nie ma możliwości „podpierania się” językiem polskim, trzeba przestawić się wyłącznie na język obcy. W rezultacie z dnia na dzień jest on obcy coraz mniej. Natomiast pobyt w obcojęzycznym środowisku, chęć wymiany opinii z nowo poznanymi współuczestnikami kursu, ponadto typowe sytuacje dnia codziennego – sklep, kawiarnia, kampus itp. – to wszystko powoduje szybki wzrost swobody wypowiedzi i przełamywanie bariery językowej.

Od prawie 20 lat specjalizujemy się w organizacji indywidualnych wyjazdów językowych za granicę. Naszą rolą jest pomoc i wsparcie Państwa na każdym etapie takiego przedsięwzięcia. Powierzając nam organizację wyjazdu – poczynając od wyboru lokalizacji, doradztwa w kwestii doboru optymalnych warunków oferty, rezerwację kursu i zakwaterowania – macie Państwo pewność, że okazane nam zaufanie zaprocentuje bezproblemowym pobytem na kursie, który spełni zakładane oczekiwania. Jesteśmy Państwa wsparciem przez cały czas trwania kursu, jeśli zajdzie taka potrzeba. Zyskujecie pewność, że nasza rola nie zakończy się w momencie wykupienia kursu. Towarzyszymy Państwu od chwili podjęcia decyzji o chęci wyjazdu po dzień powrotu do Polski.

Wszystkie szkoły, z którymi współpracujemy, posiadają konieczne zezwolenia i certyfikaty, które gwarantują wysoki standard nauczania i obsługi, są sprawdzone i godne polecenia.

Jak zagraniczny kurs językowy dla osób dorosłych wygląda w praktyce?

Zagraniczny kurs językowy dla dorosłych

Pierwszy dzień w szkole

Rozpoczyna się w poniedziałek nieco wcześniej, niż w pozostałe dni. Słuchacze zgłaszają się do rejestracji, okazując dowód tożsamości – paszport lub dowód. Niektóre szkoły wymagają także dostarczenia fotografii koniecznej do wyrobienia karty studenta.

Pierwszego dnia przeprowadzane są również testy pisemne i ustne, na podstawie których następuje przydział do odpowiedniej grupy.

Coraz więcej szkół umożliwia wykonanie testu pisemnego online, przekazując link do testu zaraz po dokonaniu rezerwacji. Sugerujemy, by nie zwlekać zbyt długo z wypełnieniem testu, bo w niektórych szkołach dostęp jest blokowany na kilka dni przed planowanym rozpoczęciem kursu. Testy można zdać już w szkole, przy czym osobom, które przesłały test pisemny online, pozostanie jedynie test ustny.

Po zakończeniu testów słuchacze poznają szkołę i nauczycieli, otrzymują także niezbędne informacje dotyczące organizacji zajęć. Często pierwszego dnia organizowane jest tzw. Welcome Party, dzięki czemu uczestnicy kursu mogą się lepiej poznać.

Podręczniki

Niektóre szkoły wliczają koszt podręczników w cenę kursu, wtedy słuchacze otrzymują je na pierwszych zajęciach. Najczęściej jednak podręczniki są do nabycia w recepcji szkoły, ewentualnie można je wypożyczyć za kaucją. Sugerujemy przygotowanie tej kwoty w gotówce, jej wysokość jest zwykle wyszczególniona w przygotowywanej przez nas ofercie. Jeśli podręczniki są wypożyczane, zwrot wpłaconego pierwszego dnia depozytu nastąpi w ostatnim dniu zajęć. Warunkiem otrzymania depozytu w całości jest niezmieniony stan podręcznika.

Intensywność zajęć

W zakresie języka ogólnego słuchacze mogą wybierać między zajęciami standardowymi (od 15 do 20 godzin lekcyjnych tygodniowo) a intensywnymi (od 24 do 30 godzin lekcyjnych tygodniowo). Niezależnie od intensywności zajęć grupowych, można dokupić także zajęcia indywidualne, zwykle minimum jedną godzinę dziennie.

W zakresie języka specjalistycznego intensywność zajęć może obejmować od 20 do 40 godzin lekcyjnych tygodniowo.

Długość jednostki lekcyjnej zależy od ustaleń konkretnej szkoły. Zwykle jest to 45 minut, warto jednak zwrócić na ten szczegół uwagę porównując oferty z różnych szkół.

Bezpłatne zajęcia pozalekcyjne na kursie języka angielskiego dla dorosłych 30+ (Malta)

Grupy

Standardowo grupy liczą zwykle od 12 do 15 osób. Niektóre szkoły proponują również mini grupy (dotyczy to zwłaszcza języka specjalistycznego) liczące od 3 do 6 osób. Podczas przydziału do grupy pierwszym kryterium jest wyrównany poziom językowy. Następnie brana jest pod uwagę różnorodność narodowościowa, tak, by w miarę możliwości, żadna nacja nie była w grupie dominująca. Taki zabieg zapobiega kuszącej opcji rozmawiania w grupie w języku ojczystym. Wszyscy są „zmuszeni” komunikować się w języku, którego się uczą.

Wiek

Minimalny wiek dorosłego słuchacza to 16 lat, w okresie wakacyjnym niektóre szkoły podwyższają tę granice do lat 18.

Coraz częściej szkoły proponują specjalne grupy, dedykowane słuchaczom 27+ / 30+, lub 50+ uwzględniające potrzeby i oczekiwania osób dojrzałych.

Frekwencja

Część szkół uzależnia wystawienie certyfikatu od minimum 60% frekwencji słuchacza na zajęciach.

Dojazd do szkoły

W programie zajęć pozalekcyjnych zwiedzanie LondynuWybór zakwaterowania u rodziny oznacza codzienne dojazdy do szkoły komunikacją miejską. Szkoły dokładają starań, aby przejazd do szkoły był prosty, bezpośredni, ewentualnie z jedną przesiadką, a miejsce zakwaterowania położone dogodnie, jak najbliżej przystanku autobusu/stacji metra, kolejki itp.

Zaraz po przyjeździe gospodarze dokładnie informują swego gościa o możliwościach dojazdu. Uwzględniają lokalizacje najbliższych przystanków/stacji, numeru autobusu, linii metra, najlepszej godziny wyjazdu, częstotliwości kursowania itd. W dużych miastach dojazd zabiera zwykle od 30 do 60 minut.

Codziennych dojazdów do szkoły można uniknąć wybierając ofertę szkoły językowej położonej z dala od centrum dużego miasta (np. na obrzeżach tego miasta, lub w mniejszej miejscowości). W takim przypadku rodziny kwaterujące kursantów mieszkają zwykle w niewielkiej odległości od szkoły i drogę na zajęcia można pokonać spacerem w ciągu 10-15 minut.

Przy zakwaterowaniu w kampusie można liczyć na znacznie krótsze dojazdy (od 15 do 30 minut), część szkół proponuje też kampusy w odległości spacerowej.

W szkołach można zazwyczaj nabyć karty miejskie – oczywiście pod warunkiem, że w danej miejscowości taka karta funkcjonuje.

Zajęcia pozalekcyjne

Po zajęciach szkoły przygotowują propozycje zajęć kulturalno – rekreacyjnych. Przewidziane są wspólne wyjścia na miasto, zwiedzanie, wypady do kina, teatru, na kręgle itp. Część z nich jest bezpłatna, część jest dostępna za dodatkową opłatą.

Część szkół proponuje tzw. program zajęć warsztatowych, co oznacza, że dla zainteresowanych dostępne są dodatkowe, bezpłatne zajęcia językowe ukierunkowane na doskonalenie konkretnych umiejętności (gramatyka, rozumienie ze słuchu, konwersacje itp.)

W recepcji szkolnej przygotowany jest do wglądu tygodniowy grafik pozwalający zorientować się w proponowanych zajęciach pozalekcyjnych. Grafik jest przykładowy i może ulec niewielkim zmianom np. ze względu na pogodę.

Zakwaterowanie

Słuchacze mogą wybierać między zakwaterowaniem u miejscowej rodziny, w kampusie i w hotelu.

Zwiedzanie ulic San Francisco - kurs angielskiego w USA dla rodzinU rodziny

Zaletą zamieszkania w rodzinie jest okazja do ciągłego i bezpośredniego kontaktu z codziennym językiem. Rozwiązana jest także kwestia wyżywienia, jako że w koszt zwykle wliczone jest śniadanie i obiadokolacja. Wadą takiego rozwiązania jest zmniejszone poczucie intymności, zwłaszcza jeśli wykupiona jest opcja bardziej ekonomiczna, oznaczająca używalność wspólnej łazienki. Korzystanie z kuchni zależy od uprzejmości rodziny. Generalnie kuchnia jest raczej niedostępna dla gości. Śniadanie serwowane jest standardowo ok. godz. 7.30-8.00 rano – przed wyjściem na zajęcia, natomiast obiadokolacja ok. godz. 18.00. Jeśli w szkole jest kantyna, można w niej wykupić ciepły lunch. Raz w tygodniu można zrobić pranie, po uprzednim uzgodnieniu terminu z rodziną.

W kampusie

W kampusach pokoje są najczęściej 1 osobowe, nierzadko z własną łazienką. Jest to opcja bez wyżywienia. Zwykle mieszkańcy mają dostęp do wspólnej kuchni, gdzie można sobie przygotować posiłki. Warto przed podjęciem decyzji zwrócić uwagę na wyposażenie kuchni. Niekiedy dostępne są nie tylko podstawowe sprzęty (mikrofala, lodówka, zmywarka, płyta indukcyjna), ale także pełen komplet naczyń i sztućców kuchennych i stołowych. Jednak zdarza się, że wyposażenie ogranicza się do lodówki i mikrofali. Pralnie dostępne są najczęściej raz w tygodniu, bezpłatnie lub za niewielką opłatą.

Sugerujemy zabranie własnych ręczników i przyborów toaletowych, potrzebne będą także klapki pod prysznic. Pościel jest zapewniona, zmiana pościeli odbywa się co tydzień.

Niekiedy przy zakwaterowaniu w kampusie wymagana jest wpłata depozytu. Kwota ta zwracana jest w całości w dniu wyjazdu, jeśli pokój oddawany jest w stanie niepogorszonym.

Podróż

Chętnie pomożemy Państwu w organizacji przelotu/przejazdu, przekazując kontakt do zaprzyjaźnionego biura podróży.

Transfer z lotniska

Dla chętnych osób szkoła organizuje transfer z lotniska do miejsca zakwaterowania. Opcja ta jest dodatkowo płatna, przejazd odbywa się taksówką, kierowca oczekuje na słuchacza za halą przylotów. Koszt transferu zależy od wybranego lotniska.

W niezmiernie rzadkich przypadkach, gdy kierowca nie oczekuje na lotnisku zaraz po przylocie słuchacza, należy zachować spokój i nie oddalać się z ustalonego miejsca spotkania. Można skorzystać z podanego przez szkołę numeru alarmowego i powiadomić o swojej obecności. Zwykle jednak kierowca zjawia się w ciągu kilku/kilkunastu minut.

Dla wszystkich naszych klientów przygotowujemy szczegółowy plan podróży. Pilotujemy wymianę dokumentów ze szkołą zagraniczną, jeśli wyjazd wymaga wizy. W samym procesie organizowania wizy nie bierzemy udziału. Nie kontaktujemy się także w imieniu naszych klientów z ambasadami, gdyż zawsze wymagany jest kontakt osobisty.

Ubezpieczenie

Jako obywatele UE Polacy objęci są podstawowym ubezpieczeniem KL na terenie Unii, warto w tym celu mieć ze sobą kartę EKUZ. Niektóre szkoły wliczają dodatkowe ubezpieczenie w koszty kursu. Zwykle obejmuje ono KL i ubezpieczenie bagażu, czasem również ubezpieczenie od kosztów odwołania imprezy. Część szkół proponuje takie ubezpieczenie dodatkowo za bardzo przystępną stawkę. Zachęcamy Państwa do korzystania z oferty ubezpieczeniowej szkół, a zarazem uważamy za celowe dokonanie własnego ubezpieczenia NW i OC oraz dodatkowo KL. Sugerujemy wykupienie ubezpieczenia KL z wysoką stawką przy wyjeździe do krajów poza Unią Europejską , np. do USA, czy Australii, niezależnie od propozycji ubezpieczenia wybranej szkoły.

Leczenie

W przypadku złego samopoczucie należy zwrócić się do recepcji szkolnej, gdzie uzyskają Państwo informację o najbliższym dyżurze lekarskim. W przypadku posiadania własnego ubezpieczenia zalecamy również kontakt z ubezpieczycielem.

Teczka wyjazdowa

Dla każdej wyjeżdżającej osoby przygotowujemy teczkę wyjazdową. Oprócz ogólnych informacji o wybranej szkole i jej otoczeniu, są tam także potrzebne numery telefonów. W tym także zapisujemy telefon alarmowy – na wypadek problemów w czasie podróży. Dołączamy także informacje dotyczące zakwaterowania. W przypadku zakwaterowania u rodziny – czym się zajmują przyszli gospodarze, czy w domu są dzieci, w jakim wieku, jaki duży jest dom, ustalenia dotyczące wzajemnych relacji, dokładny opis drogi do szkoły wraz z możliwościami przejazdu.

Informacje dodatkowe

  • Rzeczy cenne, pieniądze, dokumenty itp., najlepiej przekazać do depozytu w recepcji szkoły, ewentualnie przechowywać w pokojowym sejfie, jeśli jest taka możliwość.
  • Przed wyjazdem sugerujemy sprawdzić, czy i jaki adapter do prądu będzie potrzebny.
  • Każda szkoła ma własne reguły dotyczące robienia słuchaczom zdjęć lub filmowania słuchaczy podczas lekcji, czy zajęć dodatkowych i udostępniania wizerunku. Uwidocznione są one w Umowie wyjazdowej (wyciąg z regulaminu). Należy się z nimi zapoznać, tak, aby ewentualne zastrzeżenia mogły być zgłoszone we właściwym terminie.

Przykładowe oferty zagranicznych kursów językowych dla dorosłych

Język angielski:

Język niemiecki: